Čekyho Kvarteto

Autor: Karin Bretzová | 30.10.2012 o 21:25 | (upravené 31.10.2012 o 19:22) Karma článku: 10,83 | Prečítané:  672x

„Toto je najkrajšie miesto, na akom som kedy hral!" Takto začal svoj koncert Marián Čekovský v Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku. Miesto zapísané v zozname UNESCO očarilo Mariána Čekovského a tento úžasný hudobník a komik ohúril všetkých prítomných. Neblysol sa sám, ale i so svojím Kvartetom. To, že Čeky je perfektný komik, ktorý svojimi reklamami rýchlo nakazí populáciu a mnohí sa začnú zdraviť,  servus bratmmm, všetci dobre vieme. Ale to, že klavír pod vedením jeho rúk dostáva krídla a jeho hudba prináša neuveriteľnú radosť, som nevedela, až kým som to nezažila na vlastnej koži.

 https://www.facebook.com/cekovsky?ref=ts&fref=ts

Najprv sa postupne, priamo v skladbe predstavili všetky nástroje a muzikanti. Čekyho parťáci vyzerali, (dúfam, že ich tým neurazím) ako keby práve prišli z ulice a rozhodli sa niečo zahrať. Holohlavý pán s kapucňou sa vybil s  bicími. Dlhovlasý muž, ktorý mal pravdepodobne indických predkov,  zabával africkými nástrojmi. Saxofonista sa trošku vymykal ulici a  trubkár  sa nenápadne podobal na chlapíka z filmu Útek do divočiny, ktorý ma svet nikde inde a je mu jedno, že trúbi pred tisíckou sŕdc v ošúchaných teplákoch. Na pohľad sa zdalo, že hudobníci to nemyslia vážne,  ale keď to rozbalili, zimomriavky mal určite každý.

Koncert zapadol do prostredia ako uliaty a spojenie týchto skvelých muzikantov s atmosférou kostola dal celému vystúpeniu dušu. Osvetlený oltár s krížom Pána Ježiša vynikajúci v pozadí a hudba, ktorá sa šírila kostolom, bola zážitkom nielen hudobným, ale i duchovným.

Čeky si neodpustil vtipné poznámky, ktoré v  mrazivo chladnom prostredí padli na úrodnú pôdu a smiechom zahriali človeka. Upozornil nás, že na sviatky všetkých svätých nie sú vôbec dôležité vence, ale sviečky! Veď čo, ak nenaštartujeme autá :-)

Rýmovačky sa mu sypali ako z rukáva, hudba klavíra sprevádzala jeho slová, a keď nakoniec začal hrať, nik netušil, že práve počujeme slovenskú hymnu. :) Zaujímavý bol pohľad na  muzikantov, ktorí s úžasom obdivovali kolegu (dali si pozor, aby nemali otvorené ústa ako my) a ani netušili, čo mu práve skrslo v hlave a čo ide zahrať. Prekvapení nie je nikdy dosť a prečo neprekvapiť rovno na koncerte aj vlastných parťákov.

Marián Čekovský je naozaj talent a slová, „dnes netlieskame mne, ale Bohu, keďže sme v kostole" hovoria o jeho pokore a vďake. Pieseň, Myslím že môže byť, sme už počuli asi miliónkrát, ale Čekyho umenie spočíva v tom, že jednu pieseň zaspieva vždy iným spôsobom.

Tento článok nie je žiadnou platenou ani neplatenou propagáciou Kvarteta s Čekym. Je skôr poďakovaním za magický duchovný aj kultúrny zážitok a vyjadrením radosti z krásnej hudby. Ak chcete zažiť radosť z hudby, zasmiať sa a odchádzať z koncertu maximálne spokojný za prístupnú sumu, odporúčam všetkým bratmmm a sestrmmm ;-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?